1 Ağustos 2009 Cumartesi

Beyaz Rusya - Belarus


Diğer eski Sovyetler Birliği ülkeleri gibi 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Belarus Cumhuriyeti, Ukrayna’nın kuzeyinde yer alır.

Belarus Cumhuriyetine komşu olan ülkeler: doğuda Rusya, batıda Polanya, kuzeyde Litvanya ve Letonya, güneyde ise Ukrayna dır. Belarus Cumhuriyeti Rusya federasyonu ile Avrupa ülkeleri arasında köprü vazifesi yapmaktadır.

Belli başlı büyük şehirler Minsk, Gomel, Grodna, Magilov, Vitebsk ve Bresttir.Dini olarak Hristiyanlık (Ortadoks, Katolik) Yahudilik ve az miktarda ise Müslüman vardır. Halkın büyük çoğunluğu Hristiyandır ve çok fazla kilise bulunmaktadır.

Türkiye ile arasında saat farkı yoktur. 2007 itibariyle haftada 3 kez BELAVIA- 4 kez THY uçuşları gercekleşmektedir. Belavia: Salı - Cuma - Pazar, Thy: Pazartesi -Çarşamba- Perşembe - Cumartesi günleri.


Yazları , Minsk ten ANTALYA - İZMIR - BODRUM - DALAMAN'a charter uçuşlar gerçekleşmektedir.

Yüzölçümü 207 bin Km2 ve nüfusu yaklaşık 12 milyondur. Belarus kuzeyde olması nedeniyle Türkiye’ye göre çok farklı bir iklime sahiptir. Hava sıcaklığı kışın ortalama – 15-20 ˚C dereceye kadar düşer. Fakat yazları çok güzel bir iklime sahiptir. Temmuz ayında ortalama +25 ˚C derece sıcaklık yaşanır.

Belarus doğal zenginlikler açısından oldukça fakirdir, fakat hafif ve ağır makine sanayi, tarım, hayvancılık, bilim, kültür oldukça gelişmiştir. Büyük baş hayvan yetiştiriciliği, optik, motor, otomobil, traktör alanlarında oldukça iyi seviyededirler. Belarus sosyal açıdan birçok imkanlara sahiptir. Tiyatrolar, sinemalar, spor salonları ve eğlence merkezleriyle harika bir ülkedir.


Ülkede bir çok özel banka bulunmaktadır. Belarusun para birimi Belarus Rublesidir. Ülkedeki aktif dövizler Amerikan Doları, EURO ve Rus Rublesidir. Ülkede her türlü kredi ve bankamatik kartları (VISA, MASTER, VISA Electron veya MAESTRO) geçerlidir. Hesabınızın müsait olması durumunda herhangi bir bankamatikten Belarus Rublesi olarak para çekebilirsiniz.

Ayrıca Para transferi bankalar, Western Union veya Money Gramm sistemi aracılığıyla yapılabilir.Belarus genel olarak oldukça sakin, güvenlik açısından herhangi bir problemi olmayan bir ülkedir.

Bence görülmesi gezilmesi gereken tarihi kültürü medeniyeti bozulmamiş çok nadir ülkelerden birisi belarus ve minsk. Kominizm den sonra 5 yil gibi kisa bir süre içinde değişime bu kadar hizli, mantikli, medeniyetini bozmadan ayak uydurabilen ender ülkedir.

Öncelikle bu ülke, diğer bildiğiniz Rus Ülkelerine pek benzemiyor nedeni ise bu ülke insanların mutluluğu ve güvenliği üzerine kurulmuş. Buna gönülden inanabilirsiniz Dünyanın en güvenli ülkesi diyebiliriz. Kültürünü ve medeniyeti muhafaza eden ender ülkelerdendir. Ülke de güvelik o kadar üst seviyelerde ki her hangi bir illegal olayla karşılaşma şansınız asla yoktur. Ülkenin güvenliği Cumhurbaşkanlığına bağlı polisler tarafından sağlanmaktadır.Ülkede resmi polisten fazla sivil polis bulunduğu için, her mekanda mutlaka 2-3 tane sivil polis bulunur. İnsanları rahatsız edecek hiç bir olaya mahal bırakmadan direkt olayın içinde olurlar. Durum böyle olunca halk ve turistler gönül rahatlığı ve huzur içinde gezmekte dolaşmaktadır. Geceleri, sabaha karşı eğlence mekanlarından çıkmış bayan grubu gayet güvenli bir şekilde caddelerde yürüyerek evlerine gidebilmektedir.Hiç bir şekilde taciz edilmezler, edilemezler.


Ülkede ırkçılık kelimesinin anlamını bilen insan çok azdır, özellikle ülkede yaşayan yabancılara karşı tutumları oldukça misafirperver samimi dostca dır.Ten rengi,din,ırk ayrımcılığı asla yoktur. Ülkede ki mantık güvenli, mutlu bir şekilde eğlenceli bir yaşamdır. Bu ülkeyi farklı kılan bir diğer izlenimlerimde: 7 gün 24 saat, eğlence mekanlarında ve barlarda eğlencenin hiç bitmemesidir. Yani sadece haftasonu eğlence kavramı bu ülke için gecerli değildir. İnsanlara dostca yaklaştığınız sürece, arkadaşca doğal dostluklar her dakika kurulabilir.Yeter ki karşınızdaki leri insan gibi görün ve davranın.

GÖRÜNTÜLERİMİZDEN BAZISIREFERANS VEREN TEK KURUMUZ !!!!